Bezpečnost v Rusku

Bezpečnost v Rusku je neustále proměnlivá, proto jsou ulice ruských měst neustále plné policistů. Stejně jako v každém jiném velkém evropském městě, buďte i v Rusku ostražití na své osobní věci. Nějaká další zvláštní opatření nejsou nutná.

Dobré je nosit pas a peníze někde v kapsičce pod oblečením kam se k nim nikdo nedostane. Někteří cestovatelé nosí peníze v botách, jiní si je v sáčcích zašijí do oblečení. Pokud budete respektovat základní bezpečnostní pravidla, bude pro vás Rusko poměrně bezproblémovou zemí.

Nenoste viditelně žádné cennosti, jako jsou fotoaparáty, kamery či drahé mobilní telefony, vystavujete se tak riziku přepadení či krádeže. V každém ruském městě je velký počet kapesních zlodějů. Kradou se však také automobily, obzvláště ty zahraniční. Myslete rovněž na to, že se v Rusku nesmí fotografovat přístavy, vojenské a průmyslové objekty, nádraží apod. Turistům se rozhodně nedoporučuje vycházet v noci na ulici bez doprovodu. Vyhýbat by se měli také parkům.

Jestli se chystáte navštívit ruský venkov, budete velmi mile překvapeni. Na ruském venkově se dodnes nekrade, lidé nezamykají domy a k cizincům jsou velmi pohostinní a přátelští. Kriminalita tedy roste jen ve velkých městech, která přitahují nejrůznější živly. Jsou to také jediná místa, kde se místní obyvatelé snaží cizince pořádně oškubat a nesetkáte se zde s milým přijetím. Nejlepší je, když turista v Rusku nepůsobí jako turista. Je dobré nosit staré oblečení, prochozené boty, nechat doma značkovou západní výbavu a stát se tak jakoby jedním z nich. A jedna dobrá rada na závěr: Rusko není zemí pro osamělé cestovatele nebo smíšené páry, vždy byste měli cestovat nejméně ve třech lidech. Čím víc, tím líp.

Zájezdy do Ruska