Jak cestovat do Ruska?

Letecká doprava
Nejrychleji se dá do Ruska dostat samozřejmě letecky, vyjde to ovšem poměrně draho. Letenku zakoupíte za cca 7 tisíc korun. Z České republiky se do Moskvy dostanete z pražské Ruzyně nebo z ostravského letiště Leoše Janáčka. Mezi Ostravou a Moskvou byla tato linka zavedena v létě roku 2008. Létá 4x týdně a cesta trvá necelé tři hodiny.

Železniční doprava
Do Ruska se můžete dopravit také vlakem, pokud cestujete přímo do Moskvy, je nutné si před odjezdem obstarat tranzitní vízum přes Bělorusko. Důležité osobní vlakové spojení funguje mezi Moskvou, Varšavou, Berlínem, Bruselem a Londýnem.

Autobusová doprava
Přímé spojení autobusem z ČR do Ruska neexistuje. Rozumným řešením je však cesta přes pobaltské země. Autobusy vás zavezou do Rigy (hlavního města Lotyšska), odkud už jezdí přímé spoje do Moskvy nebo Petrohradu. Také litevský Vilnius a estonský Tallin vysílají přímé autobusové spoje do Ruské federace. Cesta autobusem do Moskvy zabere přibližně 2 dny.

Automobilová doprava
Pokud jste se rozhodli vyrazit do Ruska vlastním autem, budete potřebovat mít u sebe platný řidičský průkaz ČR a platný mezinárodní řidičský průkaz. Je dobré mít u sebe také kopii českého řidičského průkazu s ověřeným překladem do ruštiny. Jestliže nejste majitelem vozidla, ve kterém do Ruska přijíždíte, musíte předložit rusky psanou plnou moc majitele vozidla k jeho užívání. Plná moc musí být také notářsky ověřena. Řidič motorového vozidla musí mít dále pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla (povinné ručení) platné pro území RF. Mezinárodní zelená karta v zemi neplatí. Při vjezdu do země jsou motoristé povinni zaplatit silniční a ekologický poplatek, který se vypočítává podle kategorie vozu.

Zájezdy do Ruska