Jak cestovat po Moskvě?

Metrem
V ruské metropoli byl vybudován důmyslný systém dvanácti linek metra o celkové délce 293 km. Za jednu cestu metrem zaplatíte 10 rublů. Linky jsou většinou podzemní. Moskevské metro patří mezi jedno z nejvytíženějších na světě. Vozový park tvoří stovky vozů metra různých typů. Moskevské metro se již několikrát stalo cílem teroristických útoků arménských nebo čečenských separatistů, proto jej v dnešní době hlídají milicionáři.

Autobusem
Autobusy v Moskvě jezdí všude tam, kde se nedá dostat metrem. Více než autobusy se využívají spíše malé dodávky, kterým se zde říká „maršrutnoje“ taxi. Mají určenou trasu stejně jako autobusy, nabírají cestující na zastávkách, ale jejich výhodou je především to, že vám zastaví, kdekoliv si budete přát. Za jednu jízdu zaplatíte necelých 10 rublů.

Příměstskými vlaky
Ve velkých městech jsou součástí hromadné dopravy také jakési příměstské vlaky, které přepravují do práce každý den lidi bydlící v okrajových částech města. V Rusku se jim říká „električky“ a tvoří spojnici mezi předměstím a centrem města. Odbavení do takového vlaku probíhá stejně jako v metru už před nástupem, kdy se prochází turnikety. V samotném vlaku už tak nepotkáte žádného revizora.

Taxi
Kromě oficiálních taxi je Moskva plná tzv. černých taxi, které řídí Moskvané bez licence. Pro turistu je však mnohem bezpečnější jezdit jen označenými vozy taxislužby. Najdete je na jejich stanovištích nebo je odchytíte přímo na ulici. O cenách se dá většinou smlouvat, a pokud se poštěstí, srazíte je až na polovinu. Jestliže chcete poznávat město, je cestování taxíkem dobrou volbou, jelikož je poměrně levný.

Zájezdy do Ruska