Jak cestovat po Rusku?

Autem
Ruská silniční síť je dlouhá 552 tisíc kilometrů a v okolí velkých měst je poměrně kvalitní. Pravidla silničního provozu jsou téměř shodná s těmi českými, jedinou výjimkou je, že je ve velkých městech zakázáno odbočování doleva. S odbočením doleva se můžete setkat pouze na některých světelných křižovatkách.

Maximální povolená rychlost v obci je 60 km/h, na ostatních silnicích mimo obec 90 km/h a na rychlostních komunikacích 110 km/h. Pokud však vlastníte řidičský průkaz kratší dobu než 2 roky, jste povinni dodržovat maximální rychlost 70 km/h. V Rusku se tvrdě postihuje požití alkoholu před jízdou, není povolen žádný alkohol v krvi a často jsou prováděny dechové testy. V zemi není zavedený bodový systém, ale policie často uděluje pokuty například za překročení rychlosti, za neupoutání pásů či nepoužívání dětské sedačky.

Jestliže jezdíte na bezolovnatý benzín, ten je dostupný pouze v západní části Ruska. Dovoz pohonných hmot v kanystrech není povolen. Na LPG narazíte jen u některých čerpacích stanic.

Pokud jste se rozhodli, že budete cestovat v Rusku jako stopaři, musíme vás zklamat. Při stopování na silnicích moc neuspějete, protože v zemi platí zákaz přepravy stopařů.

Když nemáte vlastní auto, kterým byste se mohli po zemi pohybovat, naskýtá se vám možnost si ho pronajmout – třeba i s řidičem. To se vám však podaří jen ve větších městech. Autopůjčovny většinou najdete na letištích nebo dalších frekventovaných místech. Cena vozu včetně pojištění a neomezeného počtu najetých kilometrů se pohybuje kolem 500 USD na týden, záleží však na půjčovně a typu vozidla. Před pronajmutím auta byste se proto měli informovat o cenách v různých půjčovnách. Pronajmout auto si můžete jedině v případě, že vám již bylo 22 let.

Letadlem
Národní ruskou leteckou společností je Aeroflot Russian International Airlines (SU). Dvě hlavní mezinárodní letiště se nachází v Moskvě – Šeremetjevo a Domodědovo a další v Petrohradě - Pulkovo. Další důležitá letiště v Rusku jsou ve Vladivostoku a Belgorodě. Většina ruských letišť je situována v evropské části země. Přestože ruské aerolinie nemají zrovna valnou pověst kvůli četným leteckým haváriím, snaží se turisty přesvědčit o tom, že létání s nimi je bezpečné.

Cestování letadlem po Rusku většinou vyžaduje pevné nervy a dostatek energie a přizpůsobivosti klienta. Většina ruských letišť je vybaveno pouze toaletami a čekárnou, nečekejte žádné moderní vymoženosti. Jako turisté jste neustále pod dohledem a procházíte četnými kontrolami. To vše je zapříčiněno vzrůstajícím počtem teroristických útoků. Proto je na ruských letištích prováděna také důkladná kontrola zavazadel i pasažérů. Někdy bývá problém převážet o fotoaparáty, filmy a videokamery. Pokud cestujete do oblasti Kavkazu, připravte se, že budete neustále pod dozorem ozbrojenců se samopaly.

Druhou největší ruskou leteckou společností je Karat, jejíž letadla jsou už poměrně staré a nebudí tak dobrý dojem. Cestování letadlem vyjde asi 10x dráž než jízda vlakem, ale vzhledem k obrovské rozloze země ho v zájmu ušetření času využívá mnoho lidí.

Vlakem
Rusko má největší a nejrušnější železniční síť na světě, která však slouží především nákladní dopravě. Osobní vlaky jezdí hlavně mezi velkými městy. Přesto je cestování vlakem nejoblíbenějším a nejrozšířenějším druhem dopravy v zemi. Je to dáno také tím, že vlak je nejlevnější ze všech možných dopravních prostředků. Cenám však bohužel odpovídá také kvalita vlaků u služeb.

V Rusku existují dvě třídy „kupé“ a „plackartnyj“. Ač je to paradox, i když je kupé dražší, je pro turistu daleko nebezpečnější. Je totiž uzavřené a kdokoliv cizí do něj může během cesty vstoupit, aniž by o tom někdo kromě vás věděl. Lepší je proto, si sednout na sedadlo do volného prostranství a vmísit se takříkajíc do davu. Pokud vás čeká daleká cesta, za malý poplatek dostanete polštářek a deku. Lehátkové vagóny jsou rozděleny do několika kójí se šesti místy. Na horní dvě lehátka se odkládají zavazadla, pokud tedy nechcete, aby se k nim dostal někdo nepovolaný, lehněte si k nim na lehátka spodní.

Připravte se na to, že ani v dálkových vlacích nejsou jídelní vozy, proto si s sebou přibalte dostatečně velkou svačinu. V jiném případě se můžete spolehnout na pohostinnost rusů nebo si nakoupit během zastávky, kdy je vlak obklopen prodejci všeho možného. I když jsou ruské vlaky nekuřácké, ucítíte v nich kouř téměř všude. Povoleno kouřit je většinou na jejich plošinách. Okna ve vlacích jsou na pevno přišroubovaná, a tudíž nejdou otevřít. V létě se jednoduše odšroubují a vysadí z rámu. Při dlouhých cestách vlakem také počítejte až s několikahodinovým zpožděním. Díky družnosti a přívětivosti ruských lidí vám cesta bude utíkat. Cestování vlakem je tak nejlepší možný způsob jak porozumět ruské mentalitě a vyslechnout mnohé neuvěřitelné historky. Češi jsou navíc mezi Rusy oblíbení, mnoho Rusů se k nám totiž chystá, nebo už u nás bylo. Proto si budou rádi povídat a za chvíli vás přijmou za své hosty.

Zájezdy do Ruska