Peníze

Oficiálním platidlem Ruska je rubl, který svou současnou podobu nese od roku 1998, kdy v Rusku proběhla měnová reforma. Bankovky jsou tisknuty v nominálních hodnotách od 5 do 5000 rublů. Kurz ruského rublu je vůči české koruně zhruba 1:1.

V některých větších městech je možné platit také některými zahraničními měnami, jako jsou například dolary nebo eura. Návštěvu směnárny se doporučuje neuspěchat, jelikož se kurzy mohou značně lišit. Proto si nejdříve zjistěte situaci a pak zavítejte do směnárny, kde vám nabídnou nejvýhodnější kurz.

Kromě směnáren si peníze můžete vyměnit také v bankách, hotelových směnárnách, na letištích, v přístavech a na hraničních přechodech. Za nelegální výměnu jsou vysoké pokuty. Upřednostňuje se hlavně hotovost, ale v Moskvě, Petrohradě a dalších větších městech uplatníte také platební karty.

Akceptují je zejména velké hotely, cestovní kanceláře, obchody se značkovým oblečením, ale také některé turistické restaurace. Dovoz i vývoz místní měny možný do 50 000 rublů. Cestovní šeky se pro cestování do Ruska nedoporučují. Vymění vám je sice v některých bankách a hotelech ve větších městech, ale za vysoký poplatek.

 

Zájezdy do Ruska