Poloha a přírodní poměry

Rusko je se svou rozlohou 17 milionů čtverečních kilometrů největší zemí světa, kde se střídá 11 časových pásem. Zahrnuje část Evropy a téměř celou severní Asii. Sousedí s velkým množstvím států, skandinávskými a pobaltskými zeměmi, zeměmi bývalé Ruské federace, Čínou, Mongolskem i Severní Koreou. K Rusku náleží také Kurilské ostrovy situované nedaleko Japonska. Z Čukotky je to zase co by kamenem dohodil na Aljašku. Ruská federace je omývána třemi světovými oceány: Atlantickým, Severním ledovým a Tichým.


Povrch země je s výjimkou Uralu a Kavkazu převážně rovinatý. Na Kavkaze najdeme také nejvyšší horu Ruska - Elbrus dosahující nadmořské výšky 5642 metrů. Tato dvě pohoří tvoří jakousi přirozenou hranici mezi Asií a Evropou. V centrální Asii se zvedá široký horský systém Altaj s nejvyšší horou Bělucha měřící 4506 metrů nad mořem. Altaj kromě Ruska zasahuje na území ještě 3 dalších států. Na rozhraní Ruska a Mongolska se nachází pohoří Sajan táhnoucí se až k břehům jezera Bajkal. Nejvyšším vrcholem je Munku-Sardyk vysoký 3492 metrů nad mořem.

Oblast západního Ruska je pokryta jednou Západosibiřskou rovinou, což je jedna z největších nížin světa. Právě tudy protékají veletoky Ob, Irtyš a Jenisej. Hospodářsky nejvyužívanější řekou je však Volha. Ve východní Sibiři se rozprostírá jezero Bajkal, které je po Kaspickém moři druhým největším jezerem v Rusku. Na poloostrově Čukotka, která je omývána vodami Beringova průlivu, najdete Čukotské pohoří. Na Kamčatce se zase zvedá pohoří Korjacké.

 

Zájezdy do Ruska